ABD'den bir skandal daha: Açık destek

ABD’nin  İsrail  Büyükelçisi David Friedman , İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria’nın bazı kısımlarını ilhak etmeye "hakkı olduğunu" iddia etti.

haber7
0

Büyükelçi Friedman , New York Times gazetesine verdiği mülakatta , İsrail’in Batı Şeria’daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerini ilhak etme planına açıkça  destek  verdi.  İsrail  Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun 9 Nisan’daki erken genel seçim öncesi Batı Şeria’da yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinin ilhak edileceği sözü verdiğinin hatırlatılması üzerine Friedman , "Mevcut şartlar altında İsrail’in hepsi olmasa da Batı Şeria’nın bazı kısımlarını elinde tutmaya hakkı olduğunu düşünüyorum." ifadesini kullandı.

İsrail’in Batı Şeria’daki bazı bölgeleri tek taraflı ilhakını ilan etmesi durumunda ABD’nin tepkisinin ne olacağı yönündeki soruya ise Friedman , "Ne kadarının ilhak edileceği ve  İsrail  ve bölge için iyi olma gerekçesini anlamadan bu konuda bir görüşümüz yok." cümlelerine yer verdi.

İSRAİL’E YAKINLIĞI DİKKATİ ÇEKİYOR

Bu açıklamasıyla uluslararası camianın yasa dışı kabul ettiği Batı Şeria’daki Yahudi yerleşim birimlerinin İsrail’in ilhak planına açıkça  destek  olacağını ortaya koyan Friedman , İsrail’e yakınlığı ile dikkati çekiyor. Yahudi asıllı olan Friedman , seçim kampanyası boyunca  ABD  Başkanı Donald Trump a ,  İsrail  konusunda danışmanlık yapmıştı. Trump’ın İsrail’e büyükelçi olarak atadığı Friedman , Batı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 9 =