Zonguldak cazibe merkezi haline gelecek

Zonguldak'ta , Kent Meydanı Projesi ile lavuar alanı da dahil olmak üzere yaklaşık 120 bin metrekarelik alanda , kentin tarihsel belleği ön planda tutularak yapılacak sosyal donatılarla bölgenin  cazibe   merkezi   haline  getirilmesi a

haber7
0

Çevre ve Şehircilik Bakanı  Murat Kurum  un 18 Mayıs ta  Zonguldak  ı ziyareti sırasında Valilik , Belediye ve sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin katılımıyla yapılan görüşmelerde , Türkiye Taşkömürü Kurumuna (TTK) ait lavuar alanının (kömür yıkama tesisi) da dahil olduğu bölgenin yeniden planlanıp şehrin  cazibe   merkezi   haline  getirilmesi için adım atılması kararı alındı.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı  Ömer Bulut  yaptığı açıklamada , Türkiye de kömür denilince akla  Zonguldak  ın geldiğini söyledi.

Bulut ,  Zonguldak  ın kömür işletmeciliğine dayalı ekonomisi ve kentsel gelişiminde parkların , bahçelerin ve yeşil alanların eksikliğinin , kent merkezinin cazibesini düşürdüğüne işaret ederek , şu değerlendirmelerde bulundu:

"Halkın gündelik kullanımına dönük bu tür fonksiyonların kente ivedilikle kazandırılması azami önem arz etmektedir. Şehrin tam merkezinde yer alan lavuar alanı , atıl durumda kalmış görünümüyle şehre yakışmayan bir durumdaydı. Bakanımızın kente yaptığı teknik seyahat sırasında bu alan da dahil olmak üzere yaklaşık 120 bin metrekarelik alanda master plan çerçevesinde kentin tarihsel belleğinin önemi vurgulanarak , şehir merkezinin yeniden planlanıp daha tercih edilir olması yönünde adım atılması kararı alındı. Çevre ve Şehircilik Bakanı mız  Murat Kurum  , Enerji ve Tabii ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 4 =