NATO'dan dev tatbikat! 18 ülke katılıyor

 ABD  ile Avrupa'dan 18  ülke  ,  Baltık  Denizi'ndeki en kapsamlı  tatbikat  olan BALTOPS'u 47'inci kez gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

haber7
0

ABD nin öncülüğünde 9-21 Haziran da gerçekleşecek  tatbikat  , yarın  Almanya  nın  Baltık  Denizi ndeki  Kiel Limanı  nda başlayacak. 

BALTOPS 47 e  NATO  üyeleri  ABD  , Türkiye ,  Belçika  ,  Danimarka  ,  Estonya  ,  Fransa  ,  Almanya  ,  Letonya  ,  Litvanya  ,  Hollanda  ,  Norveç  ,  Polonya  , Portekiz , Romanya , İspanya  ve İngiltere nin yanı sıra ortak ülkeler İsveç ve Finlandiya katılacak. 

Yaklaşık 8 bin 600 birlik , 50 gemi ve denizaltı ile 40 uçağın katılacağı tatbikatta , deniz mayınları ve denizaltıları imha etmek , hava savunmasını geliştirmek ve düşman gemileri tarafından olası saldırılara karşı askeri talim ve  tatbikat  yapılacak. 

2014 öncesinde tatbikata katılan Rusya ,  Kırım  ı ilhakı ve Ukrayna daki istikrarı bozucu faaliyetleri sürdürmesi nedeniyle tatbikata bu yıl da davet edilmeyecek. 

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ,sans-serif;} .news-source-inline span { font-family: "Gilroy Bold" ,sans-serif; color: #7F7F7F;} KAYNAK: AA

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 6 =