Ve tamamlandı! Türkiye sıkıntı yaşamayacak

 DSİ  tarafından inşa edilen ve Türkiye'nin en uzun içme suyu tüneli olan "Gerede Tüneli"nde sona gelindi. Tünel ile  Ankara  , 2050 yılına kadar içme suyu problemi yaşamayacak.

haber7
0

Tarım ve Orman Bakanlığı , Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce inşa edilen ve Türkiye nin en uzun içme suyu tüneli olan "Gerede Tüneli" tamamlandı. Tünel ile  Ankara  nın 2050 yılına kadar  içme suyu  sıkıntısı olmayacak.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre , başkenti içmesuyu noktasında rahatlatacak "Ankara İçmesuyu 2. Merhale Gerede Sistemi Projesi" ile  Ankara  ya memba kalitesinde  içme suyu  sağlanacak.

Proje çerçevesinde inşa edilen ve toplam 31 bin 592 metre uzunluğuyla ülkenin en uzun  içme suyu  tüneli olma özelliğini taşıyan  Gerede Tüneli  ile Gerede Havzası ndan yıllık 226 milyon metreküp su  Ankara  ya aktarılacak.

Günlük ortalama içme-kullanma su tüketimi 1 ,2 milyon metreküp olan  Ankara  nın , 2050 yılına kadar nüfus artışı ve kullanım ihtiyaçları da göz önünde bulundurularak inşa edilen projenin resmi açılışı gelecek günlerde yapılacak.

Makineyle açılan 4 ,5 metre çapındaki tünelden ,  Ankara  barajlarında yeterli su bulunması ve projede kalan küçük imalatlar sebebiyle yaz sonu itibarıyla suyun verilmesi planlanıyor. 

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 8 =