Google’dan Trump yönetimine Huawei uyarısı

 Google  ,  Trump  yönetimini , Çin teknoloji markası  Huawei  ürünlerinin ABD’de satışıyla ilgili sınırlamalara devam etmesi halinde , ABD’nin ulusal güvenliğini tehlikeye atabileceği gerekçesiyle uyardı.

haber7
0

Financial Times’daki habere göre , Google’dan üst düzey yetkililer Huawei’nin kendi yazılımlarını geliştirebileceklerini , bu nedenle Google’ın  Huawei  marka akıllı telefonlardaki Android işletim sistemini güncelleyemeyecekleri uyarısında bulundu. Yetkililer gazeteye , Android’in Huawei’deki değiştirilmiş sürümünün kullanılmasının bu telefonlara güvenlik açığı doğurabileceğini belirtti.

Bu gibi senaryoların  Google  için önemli riskler doğurduğu belirtilirken; Huawei’nin kendisinin bir Android sistemini geliştirmesi halinde Google’ın bunu kontrol edemeyeceği ve güvenlik güncellemelerini de yapamayacağı ifade ediliyor.

Bloomberg’in haberine göre , Huawei’ni CEO’su Liand Hua , Google’ın Amerikan Ticaret Bakanlığı ile birlikte bir çözüm üretmeye çalıştığını belirterek; kısa vadede bunun şirketlerine bir etkisi olacağını , ancak uzun vadede kendi işletim sistemlerini geliştireceklerini söyledi.

Trump yönetimi , Çin teknoloji devi Huawei’nin Amerikan üreticilerinden yazılım , yan iletkenler ve diğer parçaları satın almasını engelleyen bir yönetmelik hazırlamıştı. ABD Ticaret Bakanlığı  Huawei  ve 67 adet bağlı şirketin Amerikan şirketlerinden tedarik sağlamasını engellemişti. Söz konusu yönetmeliğe göre , Amerikan tedarikçi şirketler , Huawei’ye satış yapmaya devam edebilmek için özel bir onay almaları ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 6 =