Çin'den ABD'ye çağrı! Askeri ilişkileri durdurun

Çin , Tayvan'ın ABD'den 2 milyar doları aştığı tahmin edilen silah siparişinin ardından ABD'nin adaya silah satış eğiliminden “ciddi endişe duyduklarını” bildirdi.

haber7
0

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gıng Şuang , başkent Pekin’de düzenlediği olağan basın toplantısında , ABD’nin Tayvan’a silah satış planından “ciddi endişe duyduklarını” söyledi.

Sözcü Gıng , “Çin , ABD’nin ilgili eğiliminden ciddi endişe duyduğunu bildiriyor. ABD’yi Tayvan’a silah satmayı ve ABD-Tayvan  Askeri  ilişkilerini durdurmaya çağırıyor." şeklinde konuştu. 

Ülkesinin ABD’nin Tayvan’a silah satışına karşı tutumunun "tamamen tutarlı ve net olduğunu" dile getiren Gıng , “ABD’ye , Tayvan’a silah satma meselesinin yüksek hassasiyetini ve ciddi zarar verici yönünü tamamen anlama çağrısında bulunuyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Gıng , Washington yönetiminin Çin-ABD ilişkilerinin ve  Tayvan  Boğazı’nın barış ve istikrarının zarar görmemesi için ABD’nin  Tayvan  meselesini "uygun şekilde ele alması" gerektiğini kaydetti. 

ABD basını , Washington yönetiminin  Tayvan  a 2 milyar doları aşan silah satışı yapmaya hazırlandığını , bu çerçevede satın alım taleplerinin gayri resmi olarak  ABD  kongresine gönderildiğini aktarmıştı. 

Tayvan’dan gün içinde yapılan açıklamada ise  ABD  den tank , anti tank silahı ve alçak irtifa hava savunma sistemi sipariş ettiği bildirilmişti.

Yüzden fazla M1A2 ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 5 =