Elektronik tebligatla 70 milyon lira cepte kaldı

Adalet Bakanlığı'nın yaptığı çalışmalar sonucu yeni yılla birlikte uygulanmaya başlanan  Elektronik   tebligatla  70  milyon   lira   tasarruf  yapıldı.

haber7
0

1 Ocak 2019 dan itibaren  tebligat  çıkarmaya yetkili mercilerin , aralarında kamu kurumlarının , noterlerin , avukatların , bilirkişilerin de bulunduğu gerçek ve tüzel kişilere tebligatları  Elektronik  ortamda göndermesini zorunlu hale getiren uygulamaya geçildi.

Zorunluluk dışında kalan gerçek ve tüzel kişilerin ise  Elektronik  tebligatı talepleri halinde kullanmaları öngörüldü. Tebligatların  Elektronik  ortamdan anlık iletilmesinin sağlanmasıyla da yargılamaların kısa sürede tamamlanması amaçlandı.

Uygulama kapsamında bugüne kadar 6  milyon   tebligat   Elektronik  ortamdan gönderildi. Fiziki  tebligat  yerine maliyeti 4 ,5  lira  olan  Elektronik   tebligatla  tasarrufa da geçildi.  Elektronik   tebligat  uygulaması kapsamında bugüne kadar 70  milyon   lira   tasarruf  yapıldı.

Öte yandan tebligatların  Elektronik  ortamdan gönderilmesiyle bu yıl içinde 300 bin ton kağıt tasarrufu elde edildi , 5 bin 100 ağaç kesilmekten kurtarıldı.

Elektronik  tebligat  süreci

Elektronik  tebligat  adresi almak için başvurular PTT ye yapılıyor. Oluşturulan  Elektronik   tebligat  adresleri Ulusal  Elektronik   tebligat  Sistemine (UETS) kaydediliyor.

Elektronik  tebligat  adresi , adres sahibine teslim edilmek üzere ilgili kurum , kuruluş veya birliğe PTT tarafından gönderiliyor. Teslim işleminin gerçekleştiği bilgisinin ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 4 =