Çekya'da komünizmin çöküşünden bu yana en büyük protesto!

Çekya komünizm sonrası dönemde yaşanan en  büyük   protesto  gösterilerine sahne oldu. Başkent Prag'da yaklaşık 120 bin kişinin katıldığı gösteride yolsuzlukla suçlanan Başbakan Andrej Babis'in

haber7
0

Başkent  Prag  da sokağa inen yaklaşık 120 bin kişi Avrupa Birliği (AB) fonlarında usülsüzlük yaptığı gerekçesiyle  Babis  i istifaya davet etti.

Nisan sonunda başlayan  protesto  gösterileri , Avrupa Komisyonu na ait bir raporun sızması üzerine büyüdü. Başbakan  Babis  , sızan raporu  Çekya  ya karşı saldırı olarak nitelendirdi ve ülkenin istikrarsızlaştırmaya çalışıldığını iddia etti.

AB raporunda ülkenin en zengin ikinci kişisi olan  Babis  in , göreve gelmeden önce milyonlarca euro değerindeki AB fonlarını usülsüz kullandığı ifade ediliyor. Raporda  Çekya  Başbakanı nın çıkar çatışması nedeniyle fonları geri ödenmesi talep ediliyor.

Çekya polisi , nisan ayında Başbakan  Babis  hakkında AB fonlarında yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle soruşturma başlatılmasını istemişti.

Bu talebin ardından istifa eden Adalet Bakanı nın yerine gelen  Marie Benesova  da soruşturmayı etkileyeceği iddiasıyla protestoların odağında bulunuyor.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ,sans-serif;} .news-source-inline span { font-family: "Gilroy Bold" ,sans-serif; color: #7F7F7F;} KAYNAK: EURONEWS

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 6 =