ABD'den milyon dolarlık anlaşma

 ABD  Dışişleri Bakanlığı , Bulgaristan'a 1 milyar 673  milyon  değerinde V serisi olarak da bilinen  F-16  Block 70/72 versiyonu savaş uçağı satışına onay verdi.

haber7
0

ABD Dışişleri Bakanlığının  Bulgaristan  a 1 milyar 673  milyon  değerinde 8  F-16  Block 70/72 tipi savaş uçağı satışına onay verdiği bildirildi. 

ABD Savunma , Güvenlik ve İş Birliği Ajansından yapılan yazılı açıklamada , "Dışişleri Bakanlığı , muhtemel dış askeri satış kapsamında  Bulgaristan  hükümetine tahmini 1 milyar 673  milyon  dolar değerinde F-16C/D Block 70/72 serisi savaş uçağı ve destek elemanları satışına onay verdi." ifadesi kullanıldı.

Açıklamada ,  Bulgaristan  ın  F-16  savaş uçaklarının V (Viper) serisi olarak da bilinen ve en güncel yazılımlarla donatılmış F-16/C ve D Block 70/72 serisinden 8 adet satın alma talebinde bulunduğu kaydedildi. 

Uçakların yanı sıra yedek motor , elektronik harp sistemleri ve mühimmat gibi destek unsurlarının da satışa dahil olduğu belirtildi. 

Ajansın açıklamasında , "Teklif edilen satış ,  Bulgaristan  a hava sahasını koruma , bölgesel güvenlik ve  ABD  ile  NATO  sistemleri ile ortak çalışabilirlik kabiliyeti sağlayacak." ifadesine yer verildi.

Bulgaristan ın şu anda hava sahasındaki devriyeler konusunda  ABD  ve İngiltere den destek aldığı belirtilen açıklamada , "Bulgaristan , bu  F-16  ları ve ilgili idame ve eğitim paketini alarak artık hava sahasını ve sınırlarını kendisi savunabilecek." ifadeleri dikkat ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 7 =