O ülke karıştı! ABD Büyükelçiliğinin kapısını ateşe verdiler

Orta Amerika ülkesi Honduras'ta hükümet karşıtı gösteriler devam ederken protestocular ,  ABD   Büyükelçiliğinin  giriş kapısının önünde lastik yaktı.

haber7
0

Yetkililer , protestolar sırasında maskeli kişilerce ABD büyükelçiliği önünde yaklaşık bir düzine lastik yakıldığını belirterek , büyükelçilik personelinden yaralanan olmadığını açıkladı.

 

 

Protestocuların lideri Suyapa Figueroa , büyükelçilik önündeki yangının  göstericiler arasına sızan hükümet yanlısı kişilerce çıkarılmış olabileceğini öne sürdü.

Honduras ta binlerce öğretmen ve sağlık çalışanı tarafından ülkedeki sağlık ve eğitim sektöründe planlanan reformlara karşı dün düzenlenen protestolarda 25 kişi yaralanmıştı.

 

 

Binlerce doktor ve öğretmen , devlet başkanlığı kararnamelerine karşı son haftalarda  Honduras  ın başkenti Tegucigalpa da yürüyüş düzenliyor.

Protestocular , reformların özelleştirmeye ve öğretmenler ile doktorların toplu işten çıkarılmalarına yol açabileceğinden endişe ediyor.

Hükümet ise reformların , işten çıkarmalara ve özelleştirmelere neden olacağı yönündeki söylentileri reddediyor.

Doktorlar sendikası  Honduras  Tıp Birliği (CMH) ve öğretmenler sendikası  Honduras  Öğretmen Örgütleri Federasyonu (FOMH) , geçen ay sonunda , Ulusal Kongre tarafından onaylanan eğitim ve sağlık hizmetlerinin özelleştirilerek yeniden yapılandırılmasına yönelik aldığı karar üzerine ulusal grev çağrısı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 5 =