Bahçeli'den İslamiyet'i ezanla tanıtan müezzine hediye

MHP Genel Başkanı Devlet  Bahçeli  , türbe ve caminin ziyaretçilerine beş vakit ezanı makamlarıyla okumasıyla medyada ilgi gören Bursa'daki yaklaşık 6 asırlık Yeşil Cami'nin müezzini Recep Uyar'a , tarihi

haber7
0

Müezzin Uyar a Kur an-ı Kerim ile 18. yüzyılın sonlarından kalma Osmanlı katalin malzemesi kullanılarak işin ustası Hasan Güler tarafından el emeğiyle üretilen tespihi ulaştıran Bahçeli , müezzini telefonla arayıp tebrik etti.

 

Yeşil Cami Müezzini  Recep Uyar  , AA muhabirine yaptığı açıklamada , Bahçeli nin duyarlılığından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

İzmit te 20 yıl imam hatiplik yaptıktan sonra 2002 de Yeşil Cami ye  Müezzin  olarak atandığını belirten Uyar , ezanın farklı makamlarda okunmasının Türkiye ye has olduğunu , diğer İslam ülkelerinde her vaktin aynı tonda okunduğunu söyledi.

 

Yerli ve yabancı ziyaretçilere camiyi anlatmaya , Türkiye yi , Bursa yı ve  İslamiyet  i sevdirmeye çalıştığını belirten Uyar , "Özellikle yabancı misafirlere , yalnızca Türkiye de okunan , bize de Osmanlı ecdadımızdan kalan ezanın farklı makamlarda okunmasını kısa kısa gösteriyorum." dedi.

SOSYAL MEDYADA İLK PAYLAŞIMI YABANCI PROFESÖRLER YAPMIŞ

Uyar , sosyal medyada ilgi gören ezan okuduğu görüntülerin ABD , Kanada ve Avustralya dan gelen 30 profesör ve akademisyen tarafından internete yüklendiğini söyledi.

Müezzin Uyar , şöyle devam etti:

"Ben onlara her zaman olduğu gibi plansız , programsız camimizi anlattım , doğal bir ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 7 =