O ülkeden Huawei'ye destek!

 Malezya  Başbakanı Mahathir Muhammed , ABD'nin Çin merkezli  Huawei  firmasına yönelik yaptırımlarına ilişkin , "Huawei'nin teknolojisinden mümkün olduğunca faydalanmaya çalışacağız." ifadesini kulla

haber7
0

Japonya nın başkenti Tokyo da düzenlenen Asya nın Geleceği Konferansı nda konuşan Başbakan Mahathir , Çin ile batı ülkeleri arasında büyüyen  Huawei  krizine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

 

Huawei nin yol açtığı güvenlik endişelerini anlayışla karşıladığını belirten Mahathir , bu durumun  Malezya  ya kötü etki etmeyeceğini savundu.

Mahathir , "Evet birtakım casusluk faaliyeti yaşanmış olabilir. Ama  Malezya  da casusluk yapacak ne var? Biz gayet şeffafız." dedi.

 

 

Huawei nin yaptığı teknoloji araştırmalarının  Malezya  dan hayli ileride olduğunu hatırlatan Mahathir , "Bu yüzden  Huawei  nin teknolojisinden mümkün olduğunca faydalanmaya çalışacağız." şeklinde konuştu.

"ABD VE BATI ÜLKELERİ TİCARİ RAKİPLERİNİ TEHDİT ETMEMELİ"

Malezya lideri , ABD ile Çin arasında  Huawei  krizi üzerinden yapılan nefret söylemlerinin hiçbir işe yaramayacağını vurgulayarak , şu değerlendirmede bulundu:

"ABD ve batı ülkeleri , Asya milletlerinin rekabet edebilen ürünler imal ettiğini kabul etmeli ve ticari takiplerini tehdit etmemeli.  Huawei  nin ABD nin teknolojisini geçecek ilerlemeler kat ettiğini görüyorum. ABD , Çin ile bu alanda rekabet etmeli. Bazen Çin kazanır , bazen de ABD kazanır."

İki ülkenin Güney Çin Denizi konusunda da gerilimi yükseltmemesi ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 7 =