ABD'ye net mesaj: Bizi küçümseme

 ABD  ile Çin arasındaki gerilimi azaltma adına Singapur'daki Shangri-la Diyaloğu zirvesine katılan tarafların heyetleri , çeşitli görüşmeler gerçekleştirdi. İki ülke gerginliği azaltma için ça

haber7
0

31 Mayıs-2 Haziran günlerinde düzenlenen 18. Shangri-la Diyaloğu na katılmak üzere Singapur da bulunan Çin ve  ABD  heyetleri çeşitli temaslarda bulundu.

Cuma günü Singapur Savunma Bakanı Wei Fenghe ile bir araya gelen  ABD  Savunma Bakan Vekili  Patrick Shanahan  , Çin-ABD gerilimi ve bazı güvenlik meselelerini ele aldı.

Shanahan , Pekin’in evden uzaktaki  ABD  ordusunu kasıtlı olarak test ettiği ve Çin’in , Güney Çin Denizi de dahil olmak üzere bölgedeki egemenliğini ihlal ettiği yönündeki değerlendirmesine kesinlikle katılmadğını ifade etti.

Üç günlük Shangri-La Dialogue zirvesindeki tartışmalar sırasında iki askeri lider Pasifik’teki gerilimi azaltmaya çalışmayı kabul etti.

BİZİ KÜÇÜMSEMEYİN

 ABD nin bölgedeki müttefiklerini Çin e karşı uyararak , kendi egemenlikleri için güvenlik harcamalarını artırmalarını teklif etti.

Çin tarafı ise , Washington’un Tayvan Boğazı’ndan rahatça geçme girişimlerine tepki gösterdi ve ABD’yi ada ulusunu anakaranın ayrılmaz bir parçası olarak gören tek Çin prensibi ne uymaya çağırdı.

Gerilime ilişkin Çin tarafı adına konuşan Devlet Konseyi Üyesi ve Savunma Bakanı Wei Fenghe ,  ABD  tarafı , Çin’in ulusal egemenliğini ve toprak bütünlüğünü koruma konusundaki kararlılığını ve kabiliyetini ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 3 =