Özel sektörle 140 milyar dolarlık imza

Kamu-özel sektör iş birliği kapsamında bugüne kadar toplam  yatırım  tutarı 63 ,8  milyar   dolar  olan 242  proje  hayata geçirildi ve bu projelerin toplam sözleşme değeri yaklaşık  140   milyar  dolara ulaştı.

haber7
0

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığınca hazırlanan "Kamu-Özel İşbirliği Raporu"ndan yaptığı derlemeye göre , kamu-özel sektör iş birliği modeli , özellikle otoyol , köprü , havalimanı gibi altyapı yatırımları ile hastane gibi kamu hizmetlerinin sunumunda alternatif bir finansman modeli olarak önem taşıyor. 

Bu yöntemle yatırımların hızlı tamamlanmasının yanında projelere özel sektörün katılımının sağlanarak hizmet kalitesinin iyileştirilmesi ve  proje  maliyetlerinin düşürülmesi amaçlanıyor. 

Türkiye de bu modelin uygulanmaya başlandığı 1986 yılından geçen yılın sonuna kadar 210 u işletmede , 32 si finansal kapanış ya da yapım aşamasında olmak üzere , toplam  yatırım  tutarı 63 ,8  milyar   dolar  olan 242 kamu-özel iş birliği projesi uygulamaya konuldu. Bu projelerin toplam sözleşme değeri (yatırım tutarı ve kamuya ödenecek miktar) 139 ,8  milyar   dolar  oldu. 

Sözleşmesi imzalanan 242 projenin sözleşme değerleri içinde 71 ,3  milyar  dolarla en büyük payı havaalanı projeleri aldı. Bunu 28 ,7  milyar  dolarla enerji ve 21 ,2  milyar  dolarla otoyollar ve hizmet tesisleri izledi. En düşük pay ise  140  ,5 milyon dolarla kültür ve turizm tesislerinin oldu. 

Uygulama sözleşmesi imzalanan 242  proje  içinde yüzde 45 lik paylarla yap-işlet-devret (109 proje) ve işletme hakkı devri (108 proje) modelleri ilk sırada ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 3 =