Resmi açıklama geldi! Artık özel hastaneler...

Vakıf üniversite hastaneleri de diğer tüm  hastaneler  gibi Sağlık Bakanlığı'nın bölge planlamasına dahil olacak.

haber7
0

"Özel Hastaneler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" ,  Resmi  Gazete de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 

 

Sağlık Bakanlığı ndan alınan bilgiye göre , değişiklik kapsamında vakıf üniversite hastaneleri de diğer tüm  hastaneler  gibi bundan sonra  Sağlık Bakanlığı  nın bölge planlamasına dahil olacak.

Yükseköğretim Kurulunun belirlediği eğitim altyapısı ve asgari standartları sağlayan özel  hastaneler  , vakıf üniversiteleriyle iş birliği protokolü imzalayabilecek. Ancak iş birliği , özel hastaneye ayrı bir imtiyaz sağlamayacak. Hastane sahip olduğu hizmet kapsamı ve kalitesine göre değerlendirilecek. Bu sayede verilen tıp eğitiminin yüksek standartlarda gerçekleşmesi ve akademik personelin verimli kullanımı sağlanmış olacak.

 

 

Yönetmelikte yapılan değişiklikle özel hastanelerin aynı ilde başka bir  özel hastane  ile birleşmesine de imkan sağlandı. Özel  hastaneler  aynı bölgede olmak şartıyla Bakanlık iznine tabi olmadan ihtiyaç duydukları kadrolarda birbirleri arasında da aktarım yapabilecek. Farklı illerdeki birleşme talepleri ise  Sağlık Bakanlığı  nın iznine tabi olacak.

Yönetmelikle özel hastanelerin yoğun bakım yatak sayılarına da üst sınır getirildi. Buna göre , yoğun bakım yatak sayısı , toplam yatak sayısının yüzde 30 unu geçemeyecek.

Sağlık ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 4 =