İran sokaklara döküldü: 'Yüzyılın Anlaşması' protesto edildi!

İran’ın birçok kentinde ‘Dünya Kudüs Günü’ dolayısıyla Filistin’e destek ve İsrail’i  protesto  gösterileri yapıldı.

haber7
0

Başkent Tahran’ın yanı sıra diğer birçok şehirde yapılan yürüyüşlerde , göstericiler , ABD Başkanı Donald Trump ın Filistin-İsrail sorunu için önerdiği ‘Yüzyılın Anlaşması’ planını  protesto  etti.

Tahran da ‘kahrolsun ABD’ ve ‘kahrolsun İsrail’ sloganları atan göstericiler , Suudi Arabistan hanedanını da taşıdıkları dövizlerle eleştirdi.

Tahran’daki yürüyüşe katılan  İran  Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani , Trump’ın Filistin planını eleştirerek , “ABD’nin ‘Yüzyılın Anlaşması’ planı , kuşkusuz yüzyılın iflası olacak ve kesinlikle sonuçsuz kalacaktır. Emperyalistlerin , Kudüs ve Filistin aleyhindeki komploları başarısız olacak” dedi.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ise “Kudüs satılık değil. Kudüs , Amerika’ya ait değildir ki İsrail’e bağışlasın. Hiç kimsenin Müslümanların ilk kıblesini Siyonistlere verme hakkı yok” diyerek Washington yönetimine tepki gösterdi.

‘Dünya Kudüs Günü’ yürüyüşleri , Filistin halkına destek amacıyla her yıl Ramazan ayının son cuması  İran  ve bazı İslam ülkelerinde yapılıyor.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 3 =