Teknoloji devlerinden "hayalet protokol"e ret

 Apple  ,  Google  , Microsoft'un da aralarında bulunduğu 47  teknoloji  şirketi , İngiltere Güvenlik ve İstihbarat Dairesi'nin sistem erişim talebini reddetti

haber7
0

Apple ,  Google  ,  Microsoft  un da aralarında bulunduğu 47  teknoloji  şirketi , İngiltere Güvenlik ve İstihbarat Dairesi nin (GCHQ) sistem erişim isteğini geri çevirdi.

Teknoloji haberleri sitesi The Verge nin haberine göre , aralarında  Apple  ,  Google  ve  Microsoft  un da bulunduğu 47  teknoloji  şirketi , İngiliz devletini siber saldırılara ve tehditlere karşı korumak amacıyla hükümet tarafından görevlendirilen istihbarat kurumu GCHQ nun , kamu güvenliğini sağlama amacıyla dijital platformlara erişim talebini kınayan ortak bir açıklama yayınladı.

GCHQ , dijital platformlarda kullanıcıların mesajlaşmalarını takip etme amacıyla , "hayalet protokol" adını verdiği bir sistem önerisi hazırlamış ve bu öneriyi  teknoloji  devlerine sunmuştu.

Öneriye göre İngiltere Güvenlik ve İstihbarat Dairesi , WhatsApp başta olmak üzere mesajlaşma amacıyla kullanılan uygulamalara üçüncü kullanıcı olarak erişebilecek ve şifrelenmiş konuşmaların içeriğini görüntüleyebilecek.

İngiltere Güvenlik ve İstihbarat Dairesi yetkilileri , kamu güvenliğini sağlama amacıyla geliştirilen  hayalet   protokol  önerisinin ,  teknoloji  şirketleri tarafından kolaylıkla uygulanabileceğini savunurken , aralarında  teknoloji  devlerinin de bulunduğu 47  teknoloji  şirketinin ortak açıklamasında , çevrimiçi sohbet hizmetlerine sessiz üçüncü bir katılımcı ekleme fikrinin kullanıcı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 3 =