Çöp krizi son buldu: Geri gönderdiler

Kanada'dan 5 yıl önce Filipinler'e gönderilen çöpler bu sabah  Geri  gönderildi.

haber7
0

5 yıldır  Filipinler  de bulunan  Kanada  ya ait çöpler bugün  Geri  gönderildi.  MV Bavyera  adlı 69 konteyner taşıyan  Kanada  gemisi , sabah saat 07.00 civarında Zamablaes eyaletindeki Subic bölgesinde bulunan limandan ayrılarak 22 Haniran da  Kanada  nın Vancouver şehrine varmak üzere yola çıktı. Raporlarda , Kanada’nın Burnaby’deki çöpleri yakacağı ifade edildi.

Uluslararası Konteyner Terminali Servisleri Anonim Şirketi çöplerin karadaki tüm masraflarını öderken ,  Kanada  ise yükleme ve nakliye masraflarını üstlendi.

69 konteyner dolusu  çöp  ,  Kanada  ve  Chronic Plastics  Inc. tarafından 2013 ve 2014 yıllarında  Filipinler  e yasa dışı yollarla gönderilen 2 bin 500 ton atığın bir parçası. Bu çöpler  Filipinler  e gönderilirken maddelerin  Geri  dönüştürülebilir plastik atıklar olduğu konusunda yanlış beyanatta bulunulmuştu.

Manila Bölge Mahkemesi ,  Kanada  firması  Chronic Plastics  ve gümrük komisyoncularının  çöp  kaçakçılığına karşı çevre ve gümrük yasalarını ihlal ettikleri iddiasıyla ilgili davalar açıyor.

Filipinler Devlet Başkanı  Rodrigo Duterte  , Nisan ayında  Filipinler  ve  Kanada  arasında savaşa yol açsa bile çöpleri  Geri  göndereceğini söylemişti. Duterte daha sonra  Kanada  çöpleri  Geri  almakta başarısız olursa onları ülkenin plajlarından birine boşaltacağını söylemiş ,  Kanada  ya 15 Mayıs a kadar çöplerini alması için ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 5 =