Mahmud Abbas'tan Arap liderlere çağrı!

 Filistin  Devlet Başkanı  Abbas  "Filistin halkının çıkarlarını savunmak isteyenlerin Filistin'in ortak tutumunu desteklemesi gerekir." dedi.

haber7
0

Filistin Devlet Başkanı Mahmut  Abbas  , Suudi Arabistan ın Mekke kentinde olağanüstü toplanan  Arap   liderlere  ,  Filistin  halkının çıkarlarını savunma çağrısında bulundu. Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz başkanlığındaki zirvede konuşan  Abbas  , ülkesinin , Bahreyn in başkenti Manama da haziran ayında düzenlenmesi planlanan ekonomi çalıştayına katılmayacağını yineledi ve  Arap  liderlerine hitaben , "Filistin halkının çıkarlarını savunmak isteyenlerin  Filistin  in ortak tutumunu desteklemesi gerekir." dedi.

ABD nin , uluslararası kararları çiğnemeyi hedefleyen  Yüzyılın Anlaşması  planına mutlak anlamda karşı olduklarını vurgulayan  Abbas  , Nisan 2018 de Suudi Arabistan ın Zahran kenti ile Mart 2019 da Tunus ta düzenlenen  Arap  zirvelerinde alınan kararlara atıfta bulundu. Söz konusu zirvelerde ABD nin  Kudüs  , Filistinli mülteciler , sınırlar , güvenlik ve Yahudi yerleşim birimleriyle ilgili aldığı kararların tanınmadığı açıklanmıştı.

Abbas ayrıca , Körfez deki petrol tesislerini hedef alan saldırıları da kınayarak ,  Arap  ulusal güvenliğini tehdit eden saldırıların kabul edilemez olduğunu ifade etti. Lübnan Başbakanı Saad el-Hariri ise  Arap  kimliğinin korunması için daha güçlü bir dayanışma içinde olunması gerektiğini vurguladı. Hariri , Lübnan ın hiçbir şart altında  Arap  kimliğinden feragat etmeyeceğini ve kardeş ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 7 =