İran'dan Türkiye'nin S-400 alımına dair açıklama

İran'ın  Ankara  Büyükelçisi Mohammad Farazmand , "ABD , Türkiye'nin  S-400  alımını asla kabul etmeyecektir.  ABD  taleplerinin sonu olmayacaktır" dedi.

haber7
0

İran ın  Ankara  Büyükelçisi Mohammad Farazmand , gazetecilerle iftar programında bir araya geldi.

Farazmand ,  Türkiye  nin  Rusya  almayı planladığı  S-400  hava savunma sistemleri nedeniyle  ABD  ile yaşadığı gerilimi ve iki ülke arasında  PKK  ile ortak mücadeleyi değerlendirdi.

PKK YA KARŞI ORTAK MÜCADELE

Terörizmle mücadelede  Türkiye  ile farklı bir düşüncemiz söz konusu değildir. Terör örgütleri yok edilmeli ve bölgemizde herhangi bir güvenli alan edinmemelerinin sağlanması gerekiyor.  İran  ,  Türkiye  ilişkilerinde Ortak Güvenlik Komitesi mevcuttur ve her iki taraf da birbirlerinin endişelerini gidermek için ciddi çaba gösteriyor. Irak ın kuzeyinden  İran  a da saldırılar gerçekleştirilmiştir. Biz o ülkenin egemenliğine zarar gelmeyecek şekilde  Türkiye  ile işbirliği yapmak istiyoruz.

TÜRKİYE NİN  S-400  ANLAŞMASI

ABD ,  Türkiye  nin  S-400  alımını asla kabul etmeyecektir. Siz bir adım attığımızda bu ,  ABD  taleplerinin sonu olmayacaktır. Bunu biliyoruz. Nükleer dosyasıyla birlikte  İran  ın füze savunma sistemini istediler. Bunu tartışmaya açmadık. Sadece nükleer anlamda ve uluslararası bir toplulukla olabilir dedik. 2016 da bu anlaşmayı imzalandıktan sonra bahaneleri başladı.  İran  ın füze yeteneklerini tartışmaya açmak istediler. O nedenle ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 2 =