Zonguldak'ta bulundu! Dinazorlar çağından kalma

Zonguldak'ın  Alaplı  ilçesinde yapılan arazi araştırmaları sırasında  Dinazorlar   çağından   kalma  içinde deniz kestaneleri fosillerinin de yer aldığı çok sayıda  Fosil  bulundu.

haber7
0

Fosilleri incelemek üzere davet edilen Tarih Öğretmeni ve Araştırmacısı Burhan  Akbaş  , bölgede görülen fosillerin yöredeki regresyon ve transgresyonlar ile orojenik hareketlere ışık tutacağını belirtti. Türkiye nin bugünkü şeklini alana kadar çeşitli jeolojik dönemlerden geçtiğini ifade eden  Akbaş  , Zonguldak ve havzasını içine alan bölgenin Paleozoik dönemde yani günümüzden 600 milyon yıl önce oluşmaya başladığını söyledi.

Akbaş ,  Karadeniz Ereğli  ve çevresinin de Kambriyen döneminde günümüzden 400 milyon yıl önce regrasyon ve transgresyonlara maruz kaldığını , yine bu dönemde yörenin kaledonienorejenezinin etkisi altında olduğunu belirtti. Tüm bu oluşumlar sırasında Alaplı’yı da içine alan bölgenin su basması ve çekilmesi gibi etkilere maruz kaldığını ve bu dönemlerin de 50-60 milyon yıllar gibi süreleri içerdiğini anlatan  Burhan  Akbaş  , bu yükselme ve çekilmeler nedeniyle denizden kilometrelerce içeride ve yüzlerce metre yükseklikte bu fosillere rastlanabildiğini belirtti. 

Akbaş , deniz kestanesi bulunduğu bilgisi üzerine söz konusu alanı incelediğinde zemin ve kayaç özelliklerinin yaklaşık 700-800 metrekare alanda benzer özellikler gösterdiğini ancak çevrede yaptığı incelemelerde çok farklı deniz canlılarına ait fosiller bulduğunu belirtti.

Denizden yaklaşık 400 metre yükseklikte ve 2 kilometre uzaklıkta ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 1 =