Karabuğdayın faydaları nelerdir? Karabuğday besin değeri ve kullanımı

Diyet listelerinde mutlaka yer alan protein  değeri  yüksek olan  Karabuğdayın   faydaları  nelerdir? Gluten içermemesi nedeniyle özellikle çölyak hastalarına önerilen  karabuğday  vücut sağlığı için olduk&c

haber7
0

Besin  değeri  yüksek kalorisi oldukça düşük olan  karabuğday  tam bir karaciğer ve bağırsak dostu. Yüksek protein içeren ve uzmanların , diyet olarak tüketilmesi gerektiğini söylediği  Karabuğdayın   faydaları  saymakla bitmiyor. Yüzyıllardır Asya ülkelerinin mutfaklarında sıkça tüketilen  karabuğday  Avrupa ve diğer ülkelerde popülerlik kazanmaya devam ediyor. Sıklıkla “süper besin” olarak adlandırılan  karabuğday   besin  maddeleri ve antioksidanlar (rutin , tanen ve kateşin gibi) ile doludur. İşte  Karabuğdayın  bilinmeyen tüm faydaları.

KARABUĞDAYIN FAYDALARI NELER?

İçerisinde bulunan bileşenler ve antioksidanlar sayesinde kolon kanseri , göğüs kanseri gibi hastalıklara karşı koruyucu görev üstlenir.

Karabuğdayın protein  değeri  oldukça yüksektir. Et yerine yiyebileceğiniz besinlerden biri olan  karabuğday  , aynı zamanda lif oranı çok yüksek olduğu için sindirimi de çok kolaydır. Böylece sindirim hastalıklarına da iyi gelir.

Karaciğer dostu olan  karabuğday  , karaciğere çeşitli  faydaları  olan ‘choline’ maddesince zengindir.

Fosfor , demir , magnezyum ve potasyum içeren  karabuğday  yüksek tansiyon ve kansızlığın giderilmesinde oldukça etkilidir. Özellikle demir içeriği diğer tahıllara oranla daha yüksektir.

Yüksek lif içerdiğinden diyet yapan kişilerin ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 2 =