TBMM'ye tartışılacak teklif: Pitbull’lar sokağa çıkabilmeli!

Avukat Buğcan Çankaya “yasaklı ırklar” olarak belirlenen köpeklerin barınaklardan alınarak sahiplendirilmesini talep etti.

haber7
0

Türkiye Barolar Birliği Hayvan Hakları Kurulu Yürütme Kurulu Üyesi Buğcan Çankaya , çok  tartışılacak  bir teklifte bulundu. Çankaya ,  TBMM  Hayvan Haklarının Araştırılması Komisyonuna yasaklı köpek ırklarının affedilmesini istedi. Çankaya ,  Pitbull  Terrier , Dogo Arjantin , Japon Tosa , Fila Brasileiro gibi cinslerin bakım evinde rehabilite edilmesini ve mizaç testinden geçtikten sonra eski sahiplerine verilmesini ya da sahiplendirilmesini  teklif  etti. Çağdaş bir ülkeye yakışanın bu olduğunu vurgulayan Çankaya , şöyle konuştu: Hayvanı ırksal özelliğinden , güçlü olmasından dolayı cezalandırıyoruz ama o hayvanı insanlara tehlikeli hâle getiren sahibini cezalandırmıyoruz. O hayvanı alıyoruz , bakımevine bırakıyoruz. Orada ‘yasaklı koğuşu’ diye bir koğuş oluşturmuşuz , burası hıncahınç pitbull’lar , dogolarla dolu. Onlar ömrünün sonuna kadar o bir metrekare içerisinde yaşayacak. Ömrü bir ya da iki sene sürüyor zaten. Aslında ırkları yasaklamadan ziyade hayvanın eğitiminde bir yanlış yapılmışsa o hayvanı rehabilite edelim , eğitimini düzeltelim.

“OĞLUMLA KOYUN KOYUNA”

Ben de bir bull terier sahibiyim , pitbullun farklı bir ırkı. Çok güçlü bir köpek. İki buçuk yaşındaki oğlumla koyun koyuna oynar.  sokağa  çıkardığımızda bütün çocuklar üzerine koşar. Yani , bu ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 1 =