Tüm gözler oradaydı... Sürpriz sonuçlar

Yaklaşık 427 milyon seçmenin kayıtlı olduğu  Avrupa  Parlamentosu (AP) seçimlerinde 23 Mayıs'ta İngiltere ve Hollanda , 24 Mayıs'ta İrlanda ve Çekya (24 ve 25 Mayıs) , 25 Mayıs'ta Slovakya , Malta ve Letonya'

haber7
0

AB ülkelerinden bugün sandık başına giden Almanya , Avusturya , Belçika , Bulgaristan , Danimarka , Estonya , Finlandiya , Fransa , Hırvatistan , İspanya , İsveç , Güney Kıbrıs Rum Kesimi , Litvanya , Lüksemburg , Macaristan , Polonya , Portekiz , Slovenya , Yunanistan , Romanya ve İtalya da oy kullanma işlemi sona erdi.

Üye ülkelerin ulusal hukuk kurallarına göre yapılan seçimlerde genel olarak oy kullanma yaşı 18 olurken bu yaş sınırı , Avusturya ve Malta da 16 , Yunanistan da da 17 ye indi. AP seçimlerine katılım sadece Belçika , Lüksemburg , Bulgaristan , Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi nde zorunlu olurken diğer 23 ülkede serbest bırakıldı.

Öte yandan , AB ülkelerinden Belçika , İspanya , İtalya , Almanya ve Yunanistan da AP seçimleri ile bazı yerlerde belediye , bölge , federal , eyalet ve özerk yönetim seçimleri de yapıldı. Romanya da halk , AP dışında "Yolsuzluk suçu işleyenlere af getirilsin mi? Hükümet acil kararname ile yolsuzluk suçu işleyenleri affetsin mi?" sorusunun yöneltildiği referandum için de oy kullandı. 

Birliğin yasama organı AP , AB Konseyi ile birliğin yasalarını kabul ediyor ve bütçesini onaylıyor.

AB nin resmi takvimine göre 20-21 Haziran da AB Konseyi toplantısı ve 2 Temmuz da AP nin seçilen üyelerinin ilk genel oturumu yapacağı öngörülüyor.

SEÇİMLERE KATILIM ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 7 =