Netanyahu çıkmazda! Erken seçim gündeme geldi

İsrail'de Başbakan Binyamin Netanyahu'ya koalisyon hükümetini kurması için tanınan sürede sona yaklaşılırken , eski Savunma Bakanı Avigdor Liberman'ın  Netanyahu  liderliğindeki koalisyona katılmak için

haber7
0

Haftalık olağan kabine toplantısında yaptığı açıklamada  Netanyahu  , ülkede yeniden bir  Erken  seçime gerek olmadığını düşündüğünü belirtirken ,  Liberman  ı işaret ederek , "Öyle görünüyor ki birisi yeniden  Erken  seçim istiyor." ifadesini kullandı. 

İsrail basını  Netanyahu  nun bu açıklamayla Ultra-Ortodoskların da (Haredi) askere alınmasını zorunlu hale getirecek yasa tasarısının Meclisten geçmemesi halinde koalisyon hükümetine katılmayacağını , kurulacak azınlık hükümetine de dışardan destek vermeyeceğini duyuran  Liberman  üzerinde baskı kurmaya çalıştığı yorumunda bulundu. 

Netanyahu nun partisi  Likud  dan yapılan yazılı açıklamada ,  Liberman  ın koalisyon hükümetine katılmayı kabul etmemesi halinde parti olarak yeniden  Erken  seçime gidilmesini destekleyecekleri ifade edildi. 

KOALİSYON HÜKÜMETİ ÇIKMAZI

Netanyahu ya koalisyon hükümetini kurması için tanınan süre çarşamba akşamı sona erecek. Koalisyon hükümetini kurması için tanınan süresi gittikçe azalan  Netanyahu  ve partisi  Likud  , Mecliste 5 sandalyeye sahip  İsrail  Evimiz Partisi lideri  Liberman  üzerindeki baskısını  Erken  seçim seçeneğini gündeme getirerek artırırken , eski Savunma Bakanı da direnmeye devam ediyor. 

Liberman , koalisyona katılmak veya  Netanyahu  liderliğinde kurulacak ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 2 =