119 meslek kaybolmak üzere

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken , 10 kategoride  119  geleneksel , kültürel veya sanatsal değeri olan kaybolmaya yüz tutan  meslek  olduğunu belirtti.

haber7
0

Palandöken , yazılı açıklamasında , keten dokuma , urgancılık ,  çömlekçilik  , şerbetçilik , semercilik , yorgancılık , vitray yapımı gibi onlarca mesleğin artık neredeyse hiç yapılmadığını , bunların tamamen yok olmak üzere olduğuna dikkati çekti.

Toplamda 10 kategoride  119  geleneksel , kültürel veya sanatsal değeri olan kaybolmaya yüz tutmuş  meslek  bulunduğu bilgisini veren Palandöken , "Bu mesleklere önce kendimiz sahip çıkmalı , daha sonra dünyaya tanıtarak canlandırmalıyız. Bu noktada özellikle yurt dışına ihraç edilen dizilerin yapımcılarına ve senaristlere büyük görevler düşüyor." ifadelerini kullandı.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ,sans-serif;} .news-source-inline span { font-family: "Gilroy Bold" ,sans-serif; color: #7F7F7F;} KAYNAK: AA

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 5 =