İlginç gelişme... F-35 teslimatına Kuzey Kore ayarı

Güney Kore’ye yapılacak F-35A tipi savaş uçaklarının teslimatının bu yılın sonlarına ertelendiği açıklandı.

haber7
0

Chosun Media da yer alan bilgilere göre ,  Güney Kore  ye Haziran ayında yapılacak olan F-35A tipi savaş uçaklarının teslimatının bu yılın sonuna ertelendiği öğrenildi.

Teslimatların ertelenmesinin ardındaki nedenin ise  Kuzey   Kore  ye karşı yatıştırma politikasının olduğu iddia ediliyor.

Güney  Kore  hükümet kaynaklarından verilen bilgilere göre  Kuzey   Kore  ile yumuşama sürecinin tekrardan gerilime dönüşmemesi için bu süreçte  F-35  teslimatlarının ertelenmesinin planlandığı belirtildi.

Üretici  Lockheed Martin  Mart ayının sonunda  Texas Fort Worth  da düzenlenen törenle iki adet  F-35  savaş uçağının  Güney Kore  ye teslim etmiş ardından bu uçaklar Cheongju Hava Kuvvetleri Üssü ne gönderilmişti.

Teslimata  Kuzey   Kore  tepki göstermiş ve  Pyongyang  yönetimi F-35 teslimatının dostça olmayan bir eylem olduğunu niteleyerek bunun yıkıcı sonuçlara yol açabileceğini duyurmuştu.

Bu yıl 2 adet  F-35  teslim alan  Güney Kore  ye yıl sonuna kadar 10 adet daha  F-35  savaş uçağının teslimatı planlanıyor.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 7 =