ABD'den dikkat çeken açıklama! Trump PKK'nın farkında!

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James  Jeffrey  , Kongrede katıldığı oturumda , "Başkan (Donald Trump) , SDG’nin çoğu unsuru ve  PKK  arasındaki siyasi bağın farkında. Türkler ve yerel ortaklarımızla güvenli b&oum

haber7
0

Jeffrey , Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonunda yapılan “Suriye’de Çözüm Arayışı:  Trump  Yönetimi’nin Stratejisi” başlıklı oturumda konuştu.

 

 

Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge görüşmeleri konusunda Türkiye ile henüz anlaşma sağlanamadığını belirten  Jeffrey  , görüşmelerin devam ettiğini belirtti.

Jeffrey , "Başkan (Trump) , SDG nin çoğu unsuru ve  PKK  arasında siyasi bağın farkında. Güvenli bölge oluşturulması için Türklerle ve yerel ortaklarımızla çalışıyoruz. Sadece yerel kolluk gücünün görev yapacağı , bizim ve Türklerin de yakından gözleyeceği bir plan. Türklerle ve SDG ile görüşüyoruz ama henüz bir anlaşmaya varabilmiş değiliz.” dedi.

 

 

Suriye deki iç savaştan en fazla etkilenen ülkelerden biri olarak tanımladığı Türkiye nin yüzleştiği tehditlerin hala devam ettiğini belirten  Jeffrey  , terör örgütü  PKK  nın Suriye nin kuzeydoğusunda ya da başka bir bölgesinde saldırı pozisyonuna geçmesi halinde "ikinci bir Kandil Dağı durumunun" yaşanacağını vurguladı.

"TÜRKİYE İDLİB DEKİ POZİSYONUNU GÜÇLENDİRDİ"

Jeffrey , Rusya , İran ve Esed rejiminin Suriye deki faaliyetlerine ve Türkiye nin bu durumdaki tepkisine yönelik bir soruya şu karşılığı verdi:

"Türkiye , Esed rejimine karşı ülkedeki iç savaşa dayanan güçlü bir düşmanlık ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 1 =