Sürpriz ülkeden F-35 hamlesi! Tarih bile verdiler

 Polonya  , ABD’den  F-35  savaş uçağı alacağını duyurdu. İlk uçak 2026 yılına kadar  Polonya  ordusunun hizmetine girecek.

haber7
0

Savaş uçağı filosunu yenilemek isteyen Polonya’nın  F-35  savaş uçaklarını uzun süredir incelediği biliniyordu.  Polonya  Savunma Bakan Yardımcısı  Wojciech Skurkiewicz  ,  Lockheed Martin  yapımı jetlerin iki partisini satın alma planlarını açıkladı. Plana göre ilk uçak 2026 yılına kadar  Polonya  ordusunun hizmetine girecek.

Bakan , bu kararı  Polonya  Hava Kuvvetleri için bir dönüm noktası ve çok önemli olarak nitelendirdi.

Skurkiewicz , "Bu , Hava Kuvvetlerimizi daha yüksek seviyelere çıkaracak çok önemli bir karardır.  F-35  uçaklarının ilk filosu 2026 da sonraki ikinci filo 2026 dan sonra satın alınacak" dedi.

Polonya , eski Sovyet dönemi silahlarını emekli etmeye devam ediyor ve onların yerine ABD silahlarını alıyor.  Polonya  ordusu , son yıllarda ABD den Patriot füze savunma sistemleri ve HIMARS topçu roketlerine ek olarak , 2026 yılına kadar bir dizi saldırı helikopteri satın alma niyetinde.

Polonya ,  F-35  alımıyla birlikte filosundaki Su-22 ve Mig-29 tipi Sovyet yapımı savaş uçaklarını da emekliye ayırmayı planlıyor.

Ülke , çoğunlukla ABD yapımı silahlardan ve komuta kontrol sistemlerinin modernizasyonundan oluşan yaklaşık 50 milyar dolarlık bir satın alma planı açıkladı.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 1 =