Küresel piyasalar negatif seyrediyor

 Küresel   piyasalar  jeopolitik gelişmeler ve ticaret savaşı endişeleri ile  negatif  bir seyir izlerken , yatırımcılar tarafından  ABD  Merkez Bankası (Fed) üyelerinin açıklamaları takip ediliyor.

haber7
0

ABD Başkanı Donald  Trump  ın özellikle Çinli teknoloji devi Huawei nin kara listeye alınmasına neden olan kararı sonrası Çin tarafından misilleme gelebileceği yönündeki açıklamalar ve  ABD  deki özel şirketlerin ticaret savaşına ilişkin tedirginliklerini dile getirerek yönetimi eleştirmeleri , pay piyasalarını  negatif  etkiliyor. 

Fed Başkanı Jerome Powell ve diğer Fed üyelerinin açıklamalarının piyasalara etkisi ise jeopolitik riskler ve ticaret savaşı endişeleri ile şimdilik sınırlı kaldı. Powell , enflasyonda yapısal bir değişiklik olduğunu ve anlamaya çalıştıklarını belirtirken , Fed St. Louis Şubesi Başkanı James Bullard ise enflasyonun bu seviyelerde kalıcı olması durumunda faiz indirimini savunabileceğini söyledi. 

Analistler , enflasyondaki düşük seyrin önemli etkenlerinden biri olan petrol fiyatlarının , üretim kısıntısı ve jeopolitik risklere karşın yükselemediğine dikkati çekerek , bu durumun devam etmesi , jeopolitik risklerin azalması ve ticaret geriliminin hafiflemesi durumunda piyasaların faiz indirim söylemlerini fiyatlayabileceğini kaydetti. Özellikle ticaret savaşının pay piyasaları üzerinde baskıya neden olduğuna işaret eden analistler , para politikasındaki gevşeme sinyallerinin şimdilik göz ardı edildiğini belirtti. 

Jeopolitik riskler açısından gündemin odağında yer alan ABD-İran geriliminde ise ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 9 =