Anlaşma masada kaldı: ABD bizden çok para istedi

Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Krasimir Karakaçanov ,  ABD  ile savaş uçağı alımı için yürüttükleri görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlanabileceğini belirterek , "ABD&

haber7
0

Karakaçanov , düzenlediği basın toplantısında , Bulgaristan ile  ABD  arasında 16 adet  F-16  savaş uçağı alımı amacıyla yürütülen görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlanabileceğini söyledi.

Bulgaristan Parlamentosunun uçakların alımı için 900 milyon avro bütçe ayırdığını kaydeden Karakaçanov , "ABD’nin  F-16  savaş uçakları için  bizden  talep ettiği fiyat abartılı ve mantıksız." dedi.

Karakaçanov ,  ABD  ile yapılan görüşmelerin umut verici olmadığını belirterek , "Gerçek fiyatı 3 Bulgar levasını geçmeyen bir şeyin fiyatının tam 5 leva olduğunu söylediklerinde nasıl bir yanıt verirsiniz? Bakın , çocuklar , Bu fiyat neden bu kadar kabarık? dersiniz." şeklinde konuştu.

ABD ile görüşmelerin süreceğini dile getiren Karakaçanov , fiyatın makul seviyeye çekilmesi , ödemelerin vadeye bağlanması ve ilk uçakların en geç iki yıla kadar teslimi konusunda ısrarlı olduklarını kaydetti.

Karakaçanov ,  ABD  hükümeti ile görüşmelerin sonuç vermemesi durumunda söz konusu uçakları İsveç ten alabileceklerini söyledi.

İsveç uçak şirketi Svenska Aeroplan Aktie Bolaget (SAAB) ile temasa geçileceğini söyleyen Karakaçanov , "Biz şimdilik gerekli çabaları gösterip görüşmeleri sürdürüyoruz ancak  ABD  hükümeti ile temaslarımızdan sonuç alamazsak İsveç in SAAB şirketi ile ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 7 =