Almanya'dan ABD ve İran'a itidal çağrısı

 Berlin  yönetimi , birbirlerine karşı savaş tehditleri savuran  ABD  ve İran'dan söylemlerini sertleştirmemesini istedi.

haber7
0

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Rainer Breul , ABD-İran gerilimine ilişkin "Söylemlerin sertleşmesine karşıyız." dedi. 

Breul , Berlin’de düzenlenen basın toplantısında , ABD Başkanı Donald  Trump ın Twitter hesabından yaptığı , "İran savaşmak istiyorsa bu  İran  ın resmen  sonu olur." açıklamasını değerlendirdi.

İlk önce Bağdat’taki Yeşil Bölge’ye düzenlenen füze saldırısını açık  şekilde kınadıklarını belirten Breul , durumun daha da alevlenmemesi için tüm  tarafları ihtiyatlı davranmaya çağırdı.

"Söylemlerin sertleşmesine karşıyız." diyen Breul , karşılıklı  tehditlerin ve söylemlerdeki gerginliğin artmasını uygun bulmadıklarını kaydetti.  ABD VE  İran  GERİLİMİ

Trump yönetimi , 2015 te imzalanan nükleer anlaşmadan 8 Mayıs 2018 de  çekildiğini açıklamıştı.

Sonrasında Tahran yönetiminin petrol ihracatını hedef alan  yaptırımları uygulamaya koyan  ABD  , nisan ayında  İran   Devrim Muhafızları  Ordusu nu  "yabancı terör örgütleri" listesine almıştı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de  ABD  nin yaptırımlarına karşılık 8  Mayıs ta ülkesinin nükleer faaliyetlerinin bir kısmına yeniden başladığını ve  anlaşmanın taraflarına  İran  ın ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 3 =