Türkiye’nin ilk buğday hasadı Antalya’dan

Yılın ilk  buğday   hasadı  Antalya'da oldu. Yıllardır süregelen hasat işlemi imece usulüyle yapıldı.

haber7
0

Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde  buğday   hasadı  gerçekleşti.

Havaların mevsim normallerinin üzerinde yağış alması nedeniyle 20 gün geciken ve Türkiye’de bilinen yılın ilk  buğday   hasadı  , üreticinin yüzünü güldürdü.

Ürün kalitesinden memnun olan üretici Ahmet Şenol , komşularının yardımıyla  buğday  hasadını yaptı. Buğdayı aralık ayında ektiğini belirten Şenol , “Şimdi de yetişti , hasadını yapıyoruz. Memleketimize hayırlı olsun. Kendi ihtiyacımız için ekiyoruz. Burada turfanda dışında ticaret amacıyla tarım yapılmaz. En erken  hasadı  Türkiye’de biz yapıyoruz. Hava şartları nedeniyle her yıl böyle olur” dedi.

İmece’ye katılan mahalle muhtarı Latif Oktay da yağışlı hava nedeniyle hasadın bu yıl her zamankinden 20 gün geç yapıldığını , buna rağmen Türkiye’nin en erkenci  buğday  hasadını yaptıklarını söyledi. 

Komşularıyla birlikte  buğday   hasadı  yapan Ümmani Şenol ise imece usulüyle hasat yaptıklarını belirterek , “Bunu her yıl yaparız. Komşularımızla birlikte şimdi bizim  hasadı  yapıyoruz , daha sonra onların hasadını yapacağız. Ekini biçiyoruz , desteyi çekeriz beraber , birlikte patoz da süreriz. Ekinler bu yıl çok güzel” dedi.   

...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 6 =