Ünlü otomobil firmalarının robotik üretim hatları Kocaeli'den

Kocaeli'de otomasyon alanında çalışan elektrik mühendisi Haluk Özcan'ın kurduğu şirket , bünyesindeki Türk mühendislerle Ar-Ge ve inovasyonlarını yaparak hayata geçirdikleri  robotik  üretim hatla

haber7
0

Robo Genel Müdürü Haluk Özcan , AA muhabirine yaptığı açıklamada , 2014 yılında İngiltere ofislerini açarak Jaguar ve Toyota yla çalışmaya başladıklarını belirterek , 2016 da da Almanya ya ofis kurduklarını söyledi. 

Endüstri 4.0 la beraber Batı ya tekrar fabrikalar kurulmaya başlandığını anlatan Özcan , teknolojisi düşük , çevreyi kirleten fabrikaların kapandığını , robota dönen işletmelerin ise Avrupa da desteklendiğini dile getirdi. 

Özcan , Batı nın artık teşviklerle yeni otomotiv fabrikalarını kendi sahalarında kurulmasını istediğine dikkati çekerek "2 yıl önce İran a gittim , bu sene ABD nin oraya karşı ambargosu var. Oraya ambargo olurken bazı projeler Türkiye ye taşınıyor. Eskiden Türkler Avrupa ya gittiğinde bedenen çalıştı. Artık  üretim   hatları  robota dönüyor , bununla ilgili personel ihtiyacı var. Teknolojik projeler yapmış şirketler ve kişiler arıyorlar. Bu ihtiyaçtan dolayı parlayan firmalardan biriyiz. Seneye fuara katılacağız. Ciddi talep var. Korkumuz , fuara katıldıktan sonra taleplere yetişememe korkusu bile olabilir." diye konuştu.

"Volvo ve Jaguar gibi firmalara çalışıyoruz"

Türkiye olarak iş gücü , "know how" (bir şeyi yapabilme bilgisi) ve yetişmiş insan güçlerine Avrupa nın ihtiyacı olduğunu aktaran Özcan , Avrupa nın ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 3 =