Buğdayda rekolte beklentisi en az 20 milyon ton

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Başkanı Eren Günhan Ulusoy , bu yıl  buğday  ekim alanlarının geçen seneye göre yüzde 5 azaldığını belirterek , "Ekim alanlarındaki azalmaya rağmen  buğday  üretiminde

haber7
0

Türkiye de  buğday  ekim alanlarının 2000-2018 yıllarında toplamda yüzde 23 daralarak 7 ,3  milyon  hektara düştüğünü , son bir yılda ise ekim alanlarında yüzde 5 lik bir azalma yaşanmasını beklediklerini söyledi.

Son 18 senede yıllık ortalama yüzde 1-1 ,5 olan daralmanın 2019 da yüzde 5 e çıktığını dile getiren Ulusoy , tehlike sinyallerinin çaldığını , bunun önüne geçilmesi gerektiğini vurguladı.

Ulusoy , bu yıl yağışlar çok iyi olduğundan Mardin , Urfa , Harran bölgelerinde üreticilerin mısır tarlalarını zamanında biçemediğini belirterek , şöyle devam etti:

"Hem mahsullerin hasat edilememesi hem de yağışların sürmesi nedeniyle toprağın rutubet derecesinin yüzde 60-70 lere çıkması  buğday  ekimini engelledi. Özellikle Güneydoğu da ekim alanlarında ciddi azalma yaşandı. Bu yıl ekim alanlarındaki yüzde 5 düşüşün sebebi bu. Ancak bu durumun yağışların çok iyi gitmesi sayesinde telafi edileceğini düşünüyoruz. Yani ekim alanlarındaki azalmaya rağmen  buğday  üretiminde yağışlar sayesinde geçen yıla göre kayıp olmayacağını öngörüyor , en az 20  milyon   ton   rekolte  bekliyoruz. Ayrıca mısır ve arpanın fiyatı buğdayı geçmişti. Bu ürünlere de kayma oldu."

"Üreticiden ucuz  buğday  alalım demiyoruz" 

Ulusoy , bu yıl  buğday  fiyatlarına ne ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 1 =