ABD Temsilciler Meclisi'ne sunuldu: Skandal Türkiye tasarısı

 ABD   Temsilciler  Meclisine sunulan yeni karar tasarısında , Türkiye'nin S-400'leri alması durumunda F-35 programından çıkarılması , F-35 satışının durdurulması ve Türkiye'ye yönelik yaptırım uygulanması ist

haber7
0

New York vekili Demokrat Eliot Engel ile Teksas vekili Cumhuriyetçi Michael McCaul , Türkiye nin  S-400  alımına ilişkin Dışilişkiler Komitesi‘ne bir karar  tasarısı  sundu.

Türkiye nin Rusya ve İran ile iş birliği yaptığı belirtilen tasarıda , "Türkiye nin almayı planladığı  S-400  ler ,  ABD  ve NATO ortaklarının güvenliğinin altını oyuyor , Türk-Amerikan ilişkilerini zayıflatıyor ve Türkiye nin F-35 Müşterek Taarruz Uçağını kullanımı ve F-35 üretimine katılımı ile uyuşmuyor." ifadeleri yer aldı.

Tasarıda , Türkiye nin F-35 programının yanı sıra  ABD  den birçok silah ve araç aldığı belirtilerek ,  Temsilciler  Meclisinin Türkiye ye Patriot satışına tam destek verdiği ifade edildi.

"SATIŞI DURDURUN" ÇAĞRISI

Temsilciler Meclisinin  S-400  alımı dolayısıyla Türkiye yi kınadığı belirtilen tasarıda , Türkiye nin  S-400  leri alması durumunda F-35 programından çıkarılması ve Türkiye ye F-35 satışının durdurulması çağrısında bulunuluyor.

Tasarıda Türkiye nin  S-400  sistemlerini almasının ,  ABD  Hasımlarına Yaptırım Yoluyla Karşı Koyma Yasası (CAATSA) kapsamında "önemli bir işlem" olarak kabul edildiği belirtilirken ,  S-400  leri teslim alması durumunda CAATSA yasası kapsamında Türkiye ye yönelik yaptırımların tam uygulanması istenildi.

Tasarıda , ayrıca Türkiye ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 7 =