ABD bunu konuşuyor: Trump'ı ve Bolton'u durdurmalıyız

Vermont Senatörü ve 2020 başkan aday adayı Demokrat Bernie Sanders "Trump'ı ve nihayetsiz savaşlar arzu eden Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'u durdurmalıyız" dedi

haber7
0

ABD ile İran arasındaki gerilim hızla yükselirken Washington da tüm bu gerilimin ardında Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John  Bolton  un olduğu konuşuluyor.

ABD yönetimi , "İran ın , Amerikan asker ve menfaatlerini hedef alan saldırılar planladığına ilişkin istihbarat aldığı" iddiasıyla Orta Doğu ya bir uçak gemisi taarruz grubu ve bir çıkarma gemisinin yanı sıra 4 bombardıman uçağı ile bir Patriot hava savunma bataryası sevk etti.

ABD’nin bölgeye yığınak yapması ve Suudi Arabistan ile Birleşik Arap Emirliklerinin (BAE) İran’a yönelik sabotaj iddiaları tansiyonu daha da yükseltirken Tahran ile gerilimi tırmandırma konusunda işaretler  Bolton  u gösteriyor.

Eski  ABD  Dışişleri Siyasi İşler Müsteşarı Wendy Sherman , New York Times a yazdığı makalesinde ,  ABD  Başkanı Donald  Trump  yönetiminin İran ı savaşa zorlayacağını veya “düşüncesiz politikalardan” dolayı savaşın kazara patlak verebileceğini belirtti.

Savaşın kaçınılmaz olmadığını aktaran Sherman , "Şu ana kadar çoktan öğrenmemiz gerekirdi ki Orta Doğu daki bir savaş ne çabuk biter ne de savaşın amacına ulaşması konusunda kesinlik vardır." değerlendirmesinde bulundu.

Kongre , Avrupa daki Amerikan müttefikleri ve iş dünyasının yanı sıra medyanın da çabaları ile savaşın durdurulma ihtimali olduğunu vurgulayan Sherman ,  Bolton  ile ilgili şu ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 5 =