Venezuela'dan BM'ye Türkiye teklifi!

Venezuela'nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Moncada , ülkesinin Washington Büyükelçiliğinin korunması için Türkiye'nin ''hami devlet'' olmasını teklif ettiklerini söyledi.

haber7
0

Venezuela nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Samuel Moncada , ülkesinin Washington Büyükelçiliğinin korunması için  Türkiye  nin hami devlet olmasını teklif ettiklerini söyledi.

Moncada ,  BM  Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında ABD yönetiminin ,  Venezuela  nın Washington Büyükelçiliğinin boşaltılması kararına ilişkin açıklamalarda bulundu.

ABD ile  Venezuela  arasında diplomatik ilişkilerin kesildiğini ve Viyana Sözleşmesindeki diplomatik ilişkiler kapsamında ABD nin başkent Caracas taki büyükelçiliği için üçüncü bir ülke olan İsviçre yi koruyucu devlet olarak seçtiğini belirten Moncada , Biz de  Türkiye  yi hami devlet olarak önerdik. Teklifimize biz sizi tanımıyoruz diyerek hayır dediler , Guaido yu tanıdıklarını söylediler. dedi.

ABD yönetimi , protestocu ve aktivistlerin içinde bir süredir nöbet tuttuğu  Venezuela  nın Washington Büyükelçiliğini boşaltmak için yasal süreç başlattığını açıklamıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı , büyükelçiliğin  Venezuela  da kendini geçici devlet başkanı ilan eden muhalif Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido yönetimine ait olduğunu savunarak ,  Venezuela  Devlet Başkanı Nicolas Maduro yu tanımadıklarını , bu nedenle Maduro ya destek veren protestocuların elçilikte bulunmasının "yasa dışı" olduğunu ileri sürmüştü.

Bakanlık , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 6 =