SGK rapor yayınladı! Yeni emeklilik sisteminde yaş artacak mı?

Sosyal Güvenlik Kurumu ,  emeklilik   sisteminde  reform öncesinde Avrupa ülkelerinde yapılanları inceledi , raporlaştırdı. Ülkelerde  emeklilik  yaşı , işverene işçiye davranışına göre ek prim , devlet fonu garantisi ile

haber7
0

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın “Tüm paydaşların memnun olduğu bir  emeklilik  sistemi kuracağız. Bu yıl içinde değişimi gerçekleştireceğiz” açıklamasının ardından , gözler bu alanda yapılacak çalışmalara çevrildi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ,“Avrupa Birliği’nde sosyal güvenlik sistemleri” kitabını güncelledi ve Avrupa ülkelerinde son yıllarda yapılan reform çalışmalarını ülke ülke inceledi.

İŞVERENE EK PRİM

Kitapta 2001 yılında kıdem tazminatı fonunu kuran Avusturya da , 2017 yılında  emeklilik  reformu yapan Finlandiya da yer aldı. Çalışmaya göre , Avrupa ülkeleri son yıllarda sosyal güvenlik sistemlerinde şu değişiklikleri yaptı:

Avusturya: 2001’deki reformda , işverenin çalışan maaşının yüzde 1.53’ünü kıdem tazminatı fonuna aktarması kararlaştırıldı. Fonun yönetimi , bağımsız finansal şirketlere verildi. İşten çıkarılmada , 3 yıllık çalışma için sigortalının son ayki gelirinin 2 katı , 5 yıllık çalışma için sigortalının son ayki gelirinin 3 katı , 10 yıllık çalışma için sigortalının son ayki gelirinin 4 katının ödenmesi benimsendi. 2005 yılındaki reforma göre de , 45 yıl sigortalılık süresi bulunan veya 65 yaşına gelen herkes yaşam süresi boyunca elde ettiği ortalama aylık gelirin yüzde ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 9 =