İngiltere'den 'şaibeli bölge' çıkışı! Rum yönetimi çileden çıktı

İngiltere'nin Avrupa Bakanı Sir Alan Duncan’ın Rumların Doğu Akdeniz'de tek yanlı ilan ettiği Münhasır Ekonomik  bölge  (MEB) ile ilgili , “egemenliği  şaibeli  bölge” demesi  Rum  yönetimini çiled

haber7
0

Rum medyasına göre; Dunca nın açıklamalarından büyük rahatsızlık duyan Anastasiadis , "Sir Duncan eskiden de kabul edilemezdi , şimdi de öyle. Bu konuda  İngiltere  Başbakanı  Theresa May  nezdinde girişimde bulunacağım" dedi.

Tartışma  Londra  da Avam kamarasında  Rum  kökenli İngiliz İşçi Partili Milletvekili Pambos  Haralambus  un , İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de petrol ve doğalgaz sondajına başlama kararını kınamasını istemesiyle başladı.  Haralambus  ,  Türkiye  nin Fatih gemisinin de geri çekilmesi gerektiğini iddia etti.

Doğu  Akdeniz  de çatışma riski olduğunu öne süren  Haralambus  a ,  İngiltere  nin Avrupa Bakanı Sir  Alan Duncan  cevap verdi. Sir Duncan , “Türkiye nin  Londra  Büyükelçisi ile bir araya gelerek , çok yapıcı bir görüşme yaptım. Birleşik Krallığın tutumu ,  BM  Deniz Hukuku Sözleşmesi uyarınca; egemenliği  şaibeli  olan herhangi bir yerde sondaj yapılmaması gerektiği şeklindedir” dedi.

ANASTASİADİS ÖFKELİ

Rum gazetelerine göre , Dunca nın Rumların iddia ettiği bölge için  şaibeli  ifadesini kullanması  Anastasiadis  in öfkesine neden oldu. Alithia gazetesi “Başkan’dan Sir Duncan’a öfke” başlığıyla haberi verdi. Sir Dunca nun açıklamalarını ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 1 =