Büyük ilgi! Türkiye'den 40 ülkeye hibrit tohum

Bilecik'in Söğüt ilçesinde  fide  yetiştiriciliği yapan ve yüksek maliyetten kurtulmak için Ar-Ge çalışmasıyla 10 yıl önce  hibrit   tohum  üretimine başlayan firma , 30 dönüm kapalı alanda ye

haber7
0

Bilecik in Söğüt ilçesinde fidecilikle uğraşan ve yüksek maliyetten kurtulmak için 10 yıl önce  hibrit   tohum  üretimine başlayan firma , bugün 40 ülkeye  ihracat  yapıyor.

Üretim tesisleri bünyesinde yaptığı yatırımlarla doku kültürü , biyoteknoloji ve genetik laboratuvarını faaliyete geçirerek ithalatını sınırlandıran şirket , İsrail , Arnavutluk , Sırbistan , Makedonya , Bosna Hersek , Moldova , Gürcistan , İran , Suudi Arabistan , Ürdün , Mısır ve Cezayir in de aralarında olduğu 40 ülkeye direkt ürün gönderiyor.

Patlıcan , salatalık , biber gibi onlarca ürün , 30 dönüm kapalı alanda 6 Ar-Ge mühendisinin gözetiminde yetiştiriliyor. Özellikle son aylarda "pembe domates" için Balkanlar ve Rusya dan çok sayıda talep geliyor.

Şirketin ortaklarından Serdar Dikmen , 1994 yılında kurulan firmanın  fide  üretiminde belirli bir noktaya geldiğini söyledi.

İlk yıllarda çiftçilere tarımsal ürünler pazarlamak üzere tedarikçi olarak hizmet verdiklerini aktaran Dikmen , "Bu ürünlerin fiyatlarının yükselmesine sebep olan , hepimizin bildiği gibi bir  hibrit   tohum  gerçeğiyle karşılaştık. Bu şekilde çalışmayı sürdürürken 10 yıl önce aldığımız kararla kendi yerli  tohum  çalışmalarımıza başladık. Yaptığımız çalışmalardan elde ettiğimiz çeşitleri Tarım ve Orman Bakanlığınca tescillendikten sonra piyasaya arz ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 3 =