Bebeklerde pişik neden olur? Bebekte pişiğe yol açan besinler

Genellikle bez bölgesinde ve bu bölgeye kıyasla nadiren boyun , koltuk altı ve eklemlerde görülen  pişik  bebekleri en rahatsız eden sağlık sorunlarından biri.  Bebeklerde   pişik  önlem alınmazsa devamlı hale gelir ve bebeğin

haber7
0

Altı bezlenen  Bebeklerde  sık görülen sorunlardan biri olan  pişik  bezli bölgede kızarıklık , döküntü ile kendini gösterir ve bebeği rahatsız eder. Bezle gezen , çişini , kakasını altına yapmak zorunda olan bebeğin bu durumu yaşaması ne kadar iyi bakılır ise bakılsın kaçınılmazdır. Tıp dilinde "amonyak dermatiti" olarak adlandırılan  pişik  , candida albicans mantarının  neden  olduğu bir cilt rahatsızlığıdır. Bebeklerin yanı sıra yetişkinlerde de görülen bir cilt tahrişidir. Genellikle yaz aylarında sıklıkla karşılaşılan  Bebeklerde   pişik  alınan gıdaya göre artabilir. Peki  pişik  sıklıkla  neden  olur?

 

 

BEBEKLERDE PİŞİK BELİRTİLERİ

Deride döküntü; pişik olan bölgede döküntü şeklinde irili ufaklı lekelenmeler bulunur.Şiş ve kabarık görünüm; deri pütür pütür , yer yer şiş ve kabarık bir görüntüye sahiptir. Yoğun kızarıklık; hafif tahrişin olduğu yerler pembemsi , daha yoğun tahriş olmuş yerler ise yoğun kırmızı renge sahip olur.Sulu kabarcıklar; döküntüler kimi zaman içi su dolu kabarcıklar şeklinde olabilir.

 

 

PİŞİĞE  neden  OLAN FAKTÖRLER- Şampuan , ıslak mendil ve benzeri kimyasal içeren kişisel temizlik ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 5 =