Cumhuriyet tarihinin en büyüğü başladı

 Cumhuriyet   tarihinin  en büyük planlı tatbikatı Denizkurdu-2019 , Anadolu'yu çevreleyen üç denizde 131 gemi , 57 uçak ve 33 helikopterin katılımıyla başladı.

haber7
0

Genelkurmay Başkanlığı Yıllık Tatbikat Programı çerçevesinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca planlanan ve Deniz Harp Merkezi Komutanlığı tarafından sevk ve idare edilen tatbikat , Karadeniz , Ege ve Doğu Akdeniz olmak üzere 3 denizde aynı anda ilk defa icra edilecek fiili bir tatbikat olarak gerçekleştiriliyor.

 

Operatif seviyede harekata hazırlık eğitimlerini Mavi Vatan 2019 Tatbikatı ile tamamlayan Türk Deniz Kuvvetleri , çok daha geniş katılımıyla daha gelişmiş kriz-gerginlik , harp dönemi senaryolarına istinaden stratejik ve operatif seviyedeki Deniz Kurdu Tatbikatı nı gerçekleştiriliyor.

DOĞU AKDENİZ BÖLGESİNDE YÜKSEK KATILIM

Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı birlik , gemi ve deniz hava vasıtalarının harekata hazırlık seviyesini artırmak amacıyla gerçekleştirilen tatbikatın Doğu Akdeniz i kapsayan bölümü , gelişmiş deniz kuvvetlerinde bile nadir görülen gemi , deniz karakol uçağı ve deniz helikopterlerinin yüksek katılım yüzdesiyle yapılıyor.

Tatbikatın Doğu Akdeniz i kapsayan kısmına katılan fırkateynler , hücumbotlar , denizaltılar , yardımcı sınıf gemiler , mayın gemileri , karakol gemileri Aksaz Limanı ndan sabah erken saatlerinde hareket etti.

Doğu Akdeniz’de icra edilecek tatbikatta , kara bombardımanı atışları ile "şimşek" adı verilen ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 1 =