Pakistan IMF'yle anlaştı
Etiketler:

 Pakistan  Maliye Bakanı Abdul Hafız Şaik , Uluslararası Para Fonu (IMF) ile 6 milyar dolarlık kurtarma paketi konusunda anlaştıklarını bildirdi.

haber7
0

Devlet televizyonu PTV ye konuşan Şaik , anlaşmanın 3 yıllık bir dönemi kapsayacağını söyledi.

 

 

IMF ile 29 Nisan dan beri yapılan görüşmelerin sonuca ulaştığını kaydeden Şaik , teknik konulara ilişkin görüşmelerin tamamlanmasının ardından paketin  IMF  tarafından onaylanmasını bekleyeceklerini ifade etti.

Şaik , Pakistan ın 3 yıllık periyotta 6 milyar dolarlık destek alacağını aktardı.

 

 

IMF ile yapılan görüşmelerde 700 milyar  Pakistan  rupisi (yaklaşık 30 milyar lira) tutarındaki vergi muafiyetinden de geri adım atılması konusunda mutabakata varıldı.

İki taraf ilk olarak gelecek mali yılda oluşması beklenen 11 milyar dolarlık finansal açığın kapatılması üzerinde çalışacak.  Pakistan  gelecek yıl elektrik ve gaz faturalarına da zam yapacak.

Pakistan Ulusal Elektrik Enerjisi Düzenleme Kurulunun özelleştirilmesi de  IMF  ile yapılan anlaşma kapsamında gündeme alınacak ve devletin kurum üzerindeki etkisi en aza indirilecek.

Cari açığı 8 milyar dolara düşürmeyi taahhüt eden  Pakistan  hükümeti harcamalarını da azaltacak.

Pakistan ile  IMF  görüşmeleri Ağustos 2018 de Şaik ten önceki Bakan Asad Ömer döneminde başlamıştı. Görüşmeler sürerken Ömer le  Pakistan  Merkez Bankasının Başkanı da değişmiş ve göreve eski bir  IMF  çalışanı olan Dr. Reza Bagir ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 5 =