Oruç tutan çalışanlar dikkat! O ücreti alabilirsiniz

İşverene  Ramazan  ayı boyunca oruç tutacağını beyan eden işçiye öğle yemeği verilmeyeceği için yemeğin  ücreti  verilebilir. Ayrıca oruç tutması sebebiyle çalışanın ticket veya kuponu da kesilemez.

haber7
0

Ramazan ayında işyerlerinde bazı uygulamalar oluyor. İşverenlerin iftar düzenlemeleri ,  Ramazan  kolisi vermeleri ve vardiya düzenini ayarlamaları bunlardan bazıları. Büyük işyerlerinin önemli bir bölümünde işçilere  yemek  veriliyor. Ancak eğer işyerinde ticket veya kupon veriliyorsa ,  oruç  tutsun , tutmasın bütün çalışanlara aynı miktarda ticket veya kupon verilmeye devam edilmek zorundadır. Yani  oruç  tutuyor diye çalışanın ticket veya kuponu kesilemez.

MAiL YOLUYLA SORULMALI

Normalde işveren işçiye  oruç  tutup tutmadığını soramaz. İşveren sorsa bile işçi cevap vermek zorunda değildir. Fakat işyerinde  yemek  hizmetinin dışarıdan alındığı durumlarda işçiye bu soru sorulabilir. Cevaba göre işyerinde hazırlanacak iftar yemeğinin sayısı belli olur. İşveren bu soruyu mail yoluyla sorarsa cevaplamak kolaylaşır.

SÖZLEŞMEYE DİKKAT!

Ramazan ayı boyunca  oruç  tutacağını beyan eden işçiye öğle yemeği verilmeyeceği için işçiye yemeğin parası verilebilir. Toplu iş sözleşmesinde veya iş sözleşmesinde bu yönde bir hüküm varsa , işçiye  yemek  yemediği günler için yemeğin bedeli kadar ödeme yapılması mümkündür.

VARDİYALI ÇALIŞANLARA DÜZENLEME ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 8 =