Göbeklitepe, hatıra amaçlı Euro’da

Dünyanın bilinen en eski kült yapılar topluluğu 12 bin yıllık Göbeklitepe ,  hatıra  amacıyla basılan Euro’da yer aldı. Göbeklitepe Eurolarının turizm amacıyla kullanılması planlanıyor.

haber7
0

Tarihte bilinen en eski yapıttan daha da eski olduğunu düşünülen  Göbeklitepe  ,  hatıra  ve turizm amacıyla basılan  Euro  banknotlarında yer aldı. 

Kültürel tanıtımın daha etkin şekilde yapılması amacıyla Türkiye’de 2019 ‘Göbeklitepe Yılı’ olarak kabul edilmişti. Bu kapsamda Nümismat (Madalya ve eski para bilimiyle uğraşan) Özgür Honça , ekip arkadaşları İbrahim Gölgeli ve Christian Petermann ile birlikte yürüttüğü çalışma sonucunda Avrupa Merkez Bankası’nın turizm amacıyla para basma lisansı verdiği kuruluşta gerçek  Euro  standartlarında  hatıra  parası bastırdı.  hatıra  Euro’sunun üzerinde  Göbeklitepe  resmi bulunurken parayla herhangi bir alım-satım yapılamaması amacıyla ‘0’ibaresi bulunuyor. 

Şanlıurfa da bulunan Göbeklitepe’nin tanıtımı daha etkin bir şekilde yapmak amacıyla bu çalışmayı başlattıklarını anlatan Honça , “Avrupa Merkez Bankası’nın yetkilendirdiği , lisans verdiği özel bir kuruluşta para basıldı. Para sadece  hatıra  ve turizm amaçlı olarak basıldı” dedi. 

19 Mayıs’a özel seri 

Honça , Milli Mücadele nin başladığı 19 Mayıs 1919 un 100. Yılı vesilesiyle özel bir serinin de basımının tamamladığını belirterek süreci şu şekilde aktardı: “19 Mayıs temalı , özel kartonu Mustafa Kemal’i en güzel ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 1 =