50 ili ilgilendiren proje tam gaz devam ediyor

Karadeniz ile Akdeniz’i birbirine bağlayacak olan , 28 tünelin bulunduğu ve 600 kilometre uzunluğa sahip asrın projesi tamamlanma aşamasına geldi.

haber7
0

Osmanlı padişahı Sultan Abdülaziz döneminde ilk kez dile getirilen , 2. Abdülhamid Han zamanında projesi çizilen 600 kilometrelik Karadeniz-Akdeniz Yolu’nun  Ordu  etabının yüzde 90’ı tamamlandı. Karadeniz başta olmak üzere tüm  Türkiye  ekonomisini olumlu yönde etkileyecek olan asrın projesi Karadeniz’i İç Anadolu , Doğu Anadolu ve Akdeniz’in ticaret limanı yapacak.

 

 

50 İLİ DOLAYLI ŞEKİLDE İLGİLENDİRİYOR

Orta ve Doğu Karadeniz’i Akdeniz’e bağlayacak , toplam bedeli yaklaşık 1 milyar TL olan ve 50  ili  dolaylı şekilde  ilgilendiren   proje  sayesinde , Karadeniz’in kapıları İç Anadolu ve Akdeniz’e açılacak. Ordu’dan , Akdeniz Bölgesi’ndeki illere kadar ulaşımı kolaylaştıracak olan  proje  , Rusya , Gürcistan , Ukrayna gibi ülkelere de kent üzerinden ithalat ve ihracatta önemli rol üstlenecek.

 

 

Toplamda 28 tünelin bulunduğu , 600 kilometre uzunluğa sahip olan projenin en önemli etaplarından birisi olan  Ordu  sınırlarında çalışmalar aralıksız bir şekilde  devam  ediyor. Ordu’da Melet Irmağı boyunca yaklaşık 90 kilometrelik yolun büyük bölümü tamamlanıp asfaltlanırken , diğer bölgelerde ise ekipler çalışmaları aralıksız  devam  ettiriyor.  Ordu  sınırları içerisinde ise yaklaşık 15 kilometre uzunluğunda 25 tek tip tünel , çok sayıda köprü ve 330 ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 7 =