Bingöl katliamından kurtulan asker dehşet anlarını anlattı

24 Mayıs 1993'te , Bingöl'de 33 askerin  şehit  edildiği katliamdan sağ  kurtulan  Erkan Omay , 26 yıl önce yaşadığı  dehşet  dolu anları  anlattı  .

haber7
0

Bingöl de 33 askerin  şehit  edildiği katliamdan sağ  kurtulan  Erkan Omay , 26 yıl önce yaşadığı  dehşet  dolu anları anlattı. 33 silah arkadaşı için mevlit okutacak olan Omay , 50 çocuğu da giydirecek. 

Bingöl-Elazığ karayolu üzerindeki Bilaloğlu mevkisinde 24 Mayıs 1993 tarihinde PKK’lı teröristler , silahsız askerlerin bulunduğu minibüslerin yolunu kesti. Tüm şahsi eşyalarına el koyulan askerler , günlerce PKK’lı teröristlerin işkencesine maruz kaldı. Daha sonra PKK’lı teröristler tarafından 33  asker  kurşuna dizilerek  şehit  edildi. Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı kalkan olarak kullanılan 13  asker  ise teröristlerin elinden kurtularak Mehmetçik’e sığındı. "Bizleri ayırarak ilk iki grubu kurşuna dizdiler" 

Adana’da yaşayan , PKK’lı teröristlerden sağ olarak  kurtulan  askerlerden Erkan Omay , yaşadığı  dehşet  dolu anları anlattı. 

Bingöl’e 10 kilometre kala PKK’lı teröristlerin yollarını kestiğini ve günlerce esir tuttuğunu ifade eden Omay , “Bizi bir köye götürdüler. Orada terörist sayısı 150-200’e kadar çıktı. Orada bize ‘Askere neden geldiniz? Öleceğinizi bilmiyor muydunuz’ diyerek propaganda yaptılar. Sonra bizi 3 gruba ayırıp , ilk iki grubu kurşuna dizdiler. Daha sonra bizim askerimizle çatışan teröristlerin elinden bir şekilde kurtulmayı başardık” ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 9 =