İran'dan Türkiye ve Rusya için dikkat çeken hamle

Yeniden ambargo altına alınan İran'dan ABD'yi ters köşeye yatıracak bir  hamle  geldi.  İran  Dışişleri Bakanı Cevad Zarif , ABD’nin yaptırımlarını atlatarak  Türkiye  ve  Rusya  ile ticaret yapmayı mümkün kılan

haber7
0

Avrupa Birliği ülkeleri , ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımları atlatmak için kurduğu Ticaret Borsalarını Destekleme Aracı’yla (INSTEX) Avrupalı firmaları koruma altına almıştı.

 

 

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif , ABD’nin yaptırımlarını aşarak Türkiye ve  Rusya  ile ticaret yapabilmek için INSTEX gibi bir mekanizma kurduklarını açıkladı.

TİCARET YAPMAK İSTEYEN ÜLKELER DAHİL OLABİLECEK

 

 

Zarif , “İran’ın INSTEX versiyonunun adı SATMA. AB’yi bu konu hakkında bilgilendirdik. INSTEX’e benzeyen bu mekanizmaya , Türkiye ve  Rusya  dahil bizimle ticaret yapmak isteyen diğer ülkeler de dahil edilecek” dedi.

Zarif ayrıca , AB’nin ABD yaptırımlarına karşı yardım edememesi durumunda , İran’ın nükleer anlaşmasıyla ilgili adımlar atması gerektiğini de vurguladı.

İRAN ANLAŞMAYA UYACAK

Zarif , “İran’ın çıkarları , Birleşik Kapsamlı Eylem Planı (JCPOA) tarafından korunduğu ve AB’nin de taahhütlerine sadık kaldığı sürece ,  İran  anlaşmaya uyacaktır. AB , İran’ın yaptırımlarına yardım edemezse , İran’ın JCPOA’ya tek taraflı bağlılığı anlamını yitirebilir. Bu durumda , JCPOA kapsamındaki kısıtlamalar gözden geçirilebilir” ifadelerini ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 7 =