Bankada işlem yapanlar dikkat! Yargıtay örnek karar verdi

Taklit imza ile adına  kredi  çekilip ödenmeyen ve kara listeye alınan iş adamı soluğu mahkemede aldı.  Yargıtay  ise mahkemenin vermiş olduğu tazminat miktarını düşük buldu ve artırılmasını istedi.

haber7
0

Sahte imzayla adına kredi çekilen iş adamı , bankanın gerekli özeni göstermemesi sebebiyle îtibârının zedelendiğini belirterek mahkemenin kapısını çaldı. Mahkeme , bankanın iş adamına 5 bin TL tazminat ödemesi gerektiğine hükmetti , ancak verilen tazminat miktarını  Yargıtay  az buldu. 

Yıllardır ticaretle uğrayan tâcir , banka kredisine ihtiyaç duyunca hayatının şokunu yaşadı. Özel bir bankadan  kredi  talebinde bulunduğunda isminin bankalar arası merkezî sistemde borçlarını ödemeyenlerin listesinde bulunduğunu öğrenince yıkılan tüccar ,  kredi  talebi reddedilince mahkemenin yolunu tuttu. 1. Asliye Hukuk Mahkemesi nde  banka  aleyhine tazminat davası açan iş adamı , bir  banka  şubesinde adına sahte imzayla  kredi  kullandırıldığını tespit ettiklerini , bu şubede kesinlikle işlemlerinin bulunmadığını öne sürdü. Adı kullanılarak sahte imza atılmak sureti ile kimliği belirsiz kişilerin  kredi  kullandıklarını buna rağmen davalı bankanın hakkında sahte evrak tanzîm ederek dolandırıcılık yapma suçu ile Cumhuriyet Başsavcılığı na suç duyurusunda bulunulduğunu kaydetti. Şeref ve haysiyeti ile oynandığını , ayrıca  kredi  borcunun kendisine âit olmadığını tespit etmek için 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde menfî tespit davası açmak zorunda kaldıklarını , yapılan soruşturma sonrası sözleşmede imzası bulunmadığının tespit edilip ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 4 =